top of page
Irena Markovic

Alternativa botoksu i filerima: Biostimulatori u estetskoj medicini



U suvremenom svijetu estetske medicine, botoks i fileri su dugo dominirali kao glavne metode za poboljšanje izgleda i smanjenje znakova starenja. Ipak, s obzirom na rastuću potražnju za prirodnijim i manje invazivnim tretmanima, biostimulatori su postali sve popularniji. U ovom članku istražujemo što su biostimulatori, kako funkcioniraju i koje su njihove prednosti u odnosu na botoks i filere.

Što su Biostimulatori?

Biostimulatori su posebni proizvodi koji imaju za cilj stimuliranje prirodnih procesa regeneracije u koži. Za razliku od botoksa i filera, koji direktno djeluju na mišiće i volumena kože, biostimulatori aktiviraju vlastite mehanizme kože za obnavljanje i proizvodnju kolagena i elastina, ključnih proteina koji čine kožu čvrstom i elastičnom.


Najčešće korišteni biostimulatori uključuju:

  1. Hijaluronsku kiselinu: U manjim koncentracijama i u obliku biostimulatora, hijaluronska kiselina pomaže u stimulaciji prirodne proizvodnje kolagena i elastina.

  2. Polilaktičnu kiselinu: Ova supstanca pomaže u stimulaciji proizvodnje kolagena tijekom vremena, a efekti mogu trajati i do dvije godine.

  3. Kalcij-hidroksiapatit: Koristi se u formi mikroskopskih čestica koje stimuliraju kožu da proizvede kolagen.

  4. Platelet-Rich Plasma (PRP): Tekućina bogata trombocitima, uzeta iz pacijentove krvi, koja se koristi za poticanje rasta novih stanica i stimulaciju prirodne proizvodnje kolagena.


Kako Biostimulatori funkcioniraju?


Biostimulatori funkcioniraju tako što se ubrizgavaju u kožu u određenim zonama, gdje stimuliraju stanice na proizvodnju kolagena i elastina. Ovi proteini su ključni za elastičnost i čvrstoću kože. Za razliku od botoksa, koji privremeno paralizira mišiće, ili filera, koji direktno dodaju volumen, biostimulatori pomažu koži da se prirodno regenerira.

Tretmani biostimulatorima obično zahtijevaju nekoliko sesija i mogu imati postupni efekt. Dok botoks može pružiti trenutne rezultate, biostimulatori mogu zahtijevati nekoliko mjeseci da pokažu punu snagu svojih rezultata, ali efekti su često dugotrajniji.


Prednosti Biostimulatora;

  1. Prirodni efekt: rezultati su obično prirodniji jer koža sama proizvodi kolagen i elastin.

  2. Manje invazivno: biostimulatori ne zahtijevaju promjene u mišićima ili umetanje stranih materijala u kožu, što smanjuje rizik od komplikacija.

  3. Dugotrajni rezultati: Iako se rezultati ne pojavljuju odmah, efekti biostimulatora često traju duže u usporedbi s botoksom i filerima.

  4. Bez perioda oporavka: većina pacijenata se može odmah vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima nakon tretmana.

5. Mogućnost kombiniranja: biostimulatori mogu se koristiti u kombinaciji s drugim tretmanima za dodatne rezultate, poput laserskih tretmana ili kemijskih pilinga.


Nedostaci:

  1. Postupni efekt: rezultati nisu trenutni i mogu zahtijevati nekoliko mjeseci da se potpuno manifestiraju.

  2. Trošak: kvalitetni biostimulatori i broj potrebnih sesija mogu biti skuplji u poređenju s jednim tretmanom botoksom ili filerima.

3. Individualne razlike: Efekti mogu varirati u zavisnosti od tipa kože i individualnih reakcija na tretman.


Biostimulatori predstavljaju uzbudljivu alternativu tradicionalnim metodama estetske medicine kao što su botoks i fileri. Sa svojim sposobnostima da stimulira prirodne procese regeneracije u koži, oni nude opciju za one koji traže dugotrajne, prirodne rezultate bez invazivnih procedura. Prije nego što se odlučite za bilo koji tretman, važno je konzultirati se s kvalificiranim dermatologom ili estetskim stručnjakom kako biste pronašli najbolju opciju koja odgovara vašim potrebama i očekivanjima.




photo credit: Unsplash

1 view0 comments

Comments


DON'T MISS THE FUN.

Thanks for submitting!

FOLLOW ME ELSEWHERE

  • Instagram

POST ARCHIVE

PMC_0475-edit_edited.jpg
bottom of page